Gorące lata z coraz większą ilością upalnych dni, sprzyjają rozważaniom o zamontowaniu klimatyzacji w bloku. O ile w przypadku użytkowania urządzeń tego typu w domach jednorodzinnych nie trzeba nikogo pytać o zgodę, tak zainstalowanie klimatyzacji do mieszkania wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Jakie jednak wymogi należy spełnić, by móc cieszyć się schłodzonym powietrzem? Czy istnieją jakieś alternatywy dla tego typu urządzeń? Zobacz, co musisz wiedzieć na temat montażu klimatyzacji w bloku.
Czy zamontowanie klimatyzacji w mieszkaniu jest dobrym pomysłem?
Klimatyzacja, która kiedyś była praktycznie niedostępna dla przeciętnego Polaka, dziś staje się codziennością również w domach mieszkalnych. Coraz więcej osób podejmuje decyzję o jej montażu ze względu na prozdrowotne właściwości. Utrzymanie komfortu cieplnego, zwłaszcza latem, gdy temperatury regularnie sięgają powyżej 25 stopni Celsjusza, jest bardzo ważne nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale wręcz ludzkiego zdrowia. Zbyt wysokie wartości mogą upośledzać funkcję organizmu oraz osłabiać pracę mózgu. Szczególnie niebezpieczny może być udar cieplny, będący rezultatem przegrzania. Stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla życia, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, niemowląt, osób starszych i z przewlekłymi schorzeniami. Montaż klimatyzacji w bloku albo domu mieszkalnym można doradzić również wszystkim osobom, które chcą poprawić poziom koncentracji podczas pracy, zredukować problemy ze snem, czy realnie wpłynąć na jakość powietrza.
Montaż klimatyzacji w bloku – co musisz wiedzieć?
Klimatyzacja w bloku jest jak najbardziej osiągalna, choć jej montaż wiąże się z koniecznością uzyskania zgody od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, szczególnie jeśli w grę wchodzi naruszenie elewacji. Zgodnie z ustawą o własności, jest ona uznawana za nieruchomość wspólną, która nie należy do właściciela mieszkania. Nieco łatwiej może być uzyskać pozwolenie na umieszczenie zewnętrznej części klimatyzacji do mieszkania na balkonie. Tutaj jednak warto pamiętać, że zgodnie z przepisami balkon traktowany jest jako pomieszczenie pomocnicze stanowiące część lokalu, a wszystkie elementy trwale łączące go z budynkiem stanowią część wspólną. Co to oznacza? Że również montaż zewnętrznej części klimatyzatora do mieszkania na balkonie wymaga zgody zarządcy budynku.
Swój wniosek należy najczęściej złożyć do zarządcy, który ocenia projekt. Dlatego też warto, jeszcze na etapie wybierania urządzenia chłodzącego, skonsultować się z nim odnośnie do wymogów i norm przyjętych przez zarząd wspólnoty, czy spółdzielni względem emitowanego hałasu oraz innych parametrów wpływających na jakość pracy klimatyzacji do mieszkań. Niekiedy wydanie pozwolenia przez zarząd poprzedza konieczność wydania opinii przez architekta, czy zebranie zgód od mieszkańców okolicznych lokali.
Przez podobny proces przechodzi się często również w przypadku instalacji klimatyzacji w domach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową.
Klimatyzator do mieszkania a parametry urządzenia
Zgoda na montaż klimatyzacji w bloku to nie wszystko – aby urządzenie dobrze pracowało, konieczne jest wybranie takiego o odpowiednich parametrach. Klimatyzacja do mieszkania musi nie tylko efektywnie schładzać powietrze, ale również emitować niezbyt duży hałas, który nie byłby uciążliwy dla sąsiadów. W tej kwestii przepisy są jednoznacznie – maksymalne natężenia dźwięku nie może przekraczać 45 dB w nocy i 55 dB w dzień, natomiast w pomieszczeniach wartości te są niższe: pomiędzy godziną 6 a 22 optymalny poziom hałasu wynosi 40 dB, a pomiędzy 22 a 6 rano 30 dB.
Każdy klimatyzator do mieszkania musi posiadać także określoną moc, co zapewni wydajną pracę. Przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych powinien przypadać 1kW. W wyliczeniach tych należy jednak uwzględnić również kształt i usytuowanie pokoi, rozmieszczenie okien i powierzchnie przeszkleń. Z tego względu dobranie odpowiedniej klimatyzacji do mieszkań najlepiej jest zlecić specjalistom, którzy pomogą dobrać odpowiednie urządzenie.
Co, jeśli nie klimatyzacja?
Uzyskanie zgody na montaż klimatyzacji w bloku nie zawsze kończy się sukcesem. Z różnych względów wniosek może zostać odrzucony. Wówczas jedyną alternatywą, nie licząc prób odwołania, zastaje przenośny klimatyzator do mieszkań. Te mobilne urządzenia, mimo iż nie są tak bardzo efektywne, jak inne typy klimatyzacji, to również sprawdzą się w czasie upałów. Często są również o wiele tańsze, a ich używanie nie wiąże się z dopełnianiem żadnych formalności. Także możliwość przemieszczania można potraktować jako duży atut – klimatyzator chłodzi powietrza tam, gdzie jest to potrzebne.