Podjęcie decyzji o montażu klimatyzacji to już połowa drogi do tego, by cieszyć się przyjemną temperaturą w upalne dni. Pozostaje jeszcze kwestia doboru odpowiedniego urządzenia. Zobacz, jak dobrać klimatyzację do pomieszczenia, a jak do dużej przestrzeni, by nie popełnić błędu, który zaważy na jego skuteczności i wydajności. O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając model klimatyzatora?
Klimatyzacja w domu lub mieszkaniu
To, jaka klimatyzacja zostanie dobrana do domu lub mieszkania, jest bardzo ważne z punktu widzenia efektowności jej pracy – zarówno urządzenie niedowymiarowane, jak i przewymiarowane nie będzie w pełni spełniało swoich funkcji, zawyżając przy okazji wysokość rachunków za prąd i utwierdzając w innych błędne przekonania na temat sposobu jej pracy i kosztów utrzymania.
Sam dobór klimatyzacji wcale nie jest skomplikowany, a mając na uwadze kilka zmiennych, naprawdę łatwo uniknąć błędów.
Jak dobrać klimatyzację do pomieszczenia?
Najważniejszym czynnikiem, jaki trzeba wziąć pod uwagę dobierając klimatyzację, jest wielkość pomieszczenia, które ma zostać schłodzone. W odniesieniu do mieszkań i domów najczęściej przyjmuje się 1 kW mocy urządzenia na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni pokoju, więc jeśli ma on 20 metrów kwadratowych, potrzebny jest klimatyzator o mocy minimum 2 kW.
Nieco inne zapotrzebowanie mają pomieszczenia wyższe niż standardowe 2,5, czy 2,8 metra – wówczas lepiej posłużyć się nie samą powierzchnią, a kubaturą wyrażaną w metrach sześciennych, czyli wynikiem mnożenia szerokości i długości pokoju przez jego wysokość.
Na to, jak dobrać klimatyzację do m2 mogą mieć wpływ również inne czynniki, przede wszystkim:
- Ilość przeszkleń – przez duże okna zorientowane na południe i zachód wpada więcej promieni słonecznych, które dodatkowo nagrzewają pomieszczenie, dlatego klimatyzator w nich powinien mieć około 20-30% więcej mocy,
- Usytuowanie pokoi – jeśli chce się schłodzić dużą przestrzeń na poddaszu, gdzie jest naturalnie cieplej latem, warto zamontować urządzenie mocniejsze o około 30-50%,
- Poziom termoizolacji domu – w domach, gdzie występuje dużo mostków termicznych, a okna są nieszczelne, klimatyzacja powinna mieć o około 10-20% więcej mocy,
- Przeznaczenie pomieszczenia – do klimatyzacji kuchni lub salonu z aneksem kuchennym, warto wybrać urządzenie co najmniej o 10-20% mocniejsze niż w przypadku innych pokoi w mieszkaniu lub domu.
Jak dobrać klimatyzator do kilkupokojowego mieszkania?
Wybierając system chłodzący do mieszkania złożonego z kilku pokoi, należy wziąć pod uwagę nie tylko metraż lokalu, ale także ilość i rozmieszczenie pomieszczeń. Trudniej jest także wyliczyć zapotrzebowanie względem mocy klimatyzatora, bo nie można założyć, że jedna jednostka efektownie schłodzi całe mieszkanie – chyba że jest to lokal typu studio, gdzie praktycznie nie ma ścian działowych.
Dobierając klimatyzację do mieszkania z kilkoma pokojami, należy skupić się nie tylko na mocy i wydajności urządzenia, ale przede wszystkim wyborze odpowiedniego rodzaju klimatyzatora, co pozwoli zoptymalizować koszty montażu i późniejszej eksploatacji. Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym obecnie jest klimatyzator typu multi-split, który umożliwia podpięcie kilku niezależnie działających jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Pozwala to zmniejszyć ilość instalowanych urządzeń i jednocześnie zadbać o estetykę pomieszczeń. O tym, jakie rodzaje klimatyzacji można wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania, przeczytasz tutaj.
Wybór klimatyzacji do domu lub mieszkania
Wszelkie wytyczne względem tego, jak dobrać klimatyzator do pomieszczenia lub całego mieszkania, warto traktować jedynie orientacyjnie, a ostateczny dobór mocy układu pozostawić fachowcowi, który ma już doświadczenie w tej kwestii. Kierując zapytanie do firmy Procomfort, która oferuje między innymi montaż klimatyzacji, możesz liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w wyborze rozwiązania dostosowanego zarówno do warunków panujących w lokalu, jak i pokrywającego się z potrzebami mieszkańców.