Aby zapewnić pompie ciepła optymalne warunki do pracy, często konieczne jest dostosowanie kotłowni i instalacji do tego rodzaju źródła ogrzewania. O ile w budynkach nowo powstałych jej montaż i związane z tym wymagania można uwzględnić już na etapie budowy, o tyle w domach modernizowanych zazwyczaj niezbędne jest wprowadzenie poważniejszych zmian, z usunięciem starego kotła na paliwa stałe na czele. Zobacz, jak przygotować pomieszczenie i dom na montaż pompy ciepła.
Montaż pompy ciepła w budynku nowo powstałym i modernizowanym
Wybierając pompę ciepła jako źródło ogrzewania lub używając jej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, należy liczyć się z koniecznością dostosowania instalacji elektrycznej i grzewczej oraz wygospodarowania takiej ilości miejsca w osobnym pomieszczeniu, która pomieści jednostkę wewnętrzną, zbiornik wody użytkowej oraz niekiedy również sprzęgło hydrauliczne lub zbiornik buforowy. Sama pompa może pracować samodzielnie lub w układzie hybrydowym, połączona z innym źródłem ogrzewania np. kotłem gazowym, co również trzeba uwzględnić, analizując to, jak przygotować budynek do instalacji. Istotnym aspektem, wpływającym na zakres prac przed montażem pompy ciepła, jest także jej rodzaj. O zaletach każdego z dostępnych rozwiązań można przeczytać tutaj.
Z uwagi na wymóg spełnienia określonych warunków przy instalacji pompy ciepła, jej montaż o wiele łatwiej przeprowadzić w budynkach nowo powstałych, kiedy wszelkie instalacje można zaplanować już na samym początku i ograniczyć tym samym liczbę ewentualnych poprawek. Nie znaczy to jednak, że rozwiązanie to nie może być stosowane również w domach zamieszkałych. Przeprowadzenie modernizacji kotłowni i montaż pompy ciepła pod wieloma względami są bardzo korzystne, pomimo dużych nakładów początkowych. Inwestycja ta może bowiem zwrócić się już po kilku latach, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę rosnące ceny paliw stałych powszechnie stosowanych do ogrzewania domów. Jeśli chcesz rozwiać inne swoje wątpliwości, ten artykuł zawiera odpowiedzi na najczęstsze pytania o pompy ciepła i ich montaż.
Pompa ciepła – przygotowanie pomieszczenia
W starszych budynkach z wyznaczoną kotłownią znalezienie miejsca na jednostkę wewnętrzną pompy ciepła nie powinno być szczególnie trudne, bo jej wymiary często są mniejsze niż gabaryty standardowych kotłów. Zazwyczaj wystarczy więc zarezerwować dla niej około 2-3 m2 powierzchni. Ze względów praktycznych warto umieścić jednostkę zewnętrzną możliwie blisko kotłowni, co znacznie ułatwi jej instalację i zminimalizuje liczbę dokonywanych zmian.
Jak przygotować dom na zamontowanie pompy ciepła?
Aby pompa ciepła, będąca urządzeniem elektrycznym zaliczanym zazwyczaj do niskotemperaturowych źródeł ciepła, mogła funkcjonować bezpiecznie i wydajnie, konieczne jest dostosowanie instalacji elektrycznej i grzewczej do jej potrzeb. Montaż odpowiednich przyłączeń i modernizacja wymienników ciepła jest często głównym elementem decydującym o zakresie koniecznych prac i wpływającym na to, jak należy przygotować budynek do założenia nowego systemu.
Planując zamontowanie pompy ciepła, przygotowanie i dostosowanie instalacji elektrycznej w prawidłowy sposób jest elementem, którego nie można pominąć. Niezbędne jest zadbanie o odpowiednią moc przyłącza elektrycznego i dostosowanie do niej bezpieczników.
Z punktu widzenia efektywności pracy pompy ciepła, montaż urządzenia najlepiej połączyć z instalacją systemu ogrzewania wykorzystującego niskie temperatury wody. W odróżnieniu od klasycznych sposobów grzania pomieszczeń, opierających się na grzejnikach konwekcyjno-radiacyjnych, w których temperatura zasilania wynosiła około 90°C, nowoczesne rozwiązania pozwalają na stosowanie wody do 55°C. Najczęściej wybieraną opcją jest ogrzewanie podłogowe. Jednak na rynku dostępne są również niskotemperaturowe grzejniki sufitowe i ścienne.
Dobór pompy ciepła
Odpowiedni dobór pompy ciepła jest niezwykle ważny, jeśli układ ma pracować sprawnie i wydajnie. Decydując się na montaż urządzenia, najlepiej skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie. Decydując się na współpracę z firmą Procomfort, można mieć pewność, że wszelkie prace instalacyjne zostaną przeprowadzone w sposób poprawny, a samo urządzenie będzie pracowało w sposób efektowny, zapewniając stabilną pracę systemu.