Dążenie do samowystarczalności energetycznej i ograniczenie wpływu gospodarstw domowych na środowisko naturalne staje się coraz większym priorytetem współczesnego budownictwa mieszkalnego. Stąd też rosnące zainteresowanie takimi rozwiązaniami jak pompa ciepła, czy fotowoltaika, które pozwalają zaopatrzyć dom w konieczną energię elektryczną i cieplną w sposób niezależny od zewnętrznych dostawców. Poznaj zalety korzystania z alternatywnych źródeł i przekonaj się, czy pompa ciepła plus fotowoltaika faktycznie równa się oszczędności.
Pompa ciepła – ekologiczny system ogrzewania
Pompa ciepła to urządzenie elektryczne, które przetwarza energię pozyskiwaną z powietrza, gruntu lub wody i wykorzystuje ją do zaopatrzenia instalacji grzewczej oraz/lub podgrzania ciepłej wody użytkowej. Jako że korzysta z darmowych i odnawialnych zasobów naturalnych, koszt jej utrzymania wynosi tyle, ile pobór mocy. Pozwala ta w dużym stopniu uniezależnić się od rosnących cen paliw kopalnianych oraz pozostałych czynników, które wpływają na dostawy energii z sieci zewnętrznych. O tym, jakie korzyści ma pompa ciepła, można przeczytać także tutaj.
Fotowoltaika – pomysł na „zielony prąd”
Fotowoltaika to jedno z najpopularniejszych alternatywnych źródeł, jakie można spotkać obecnie w polskich gospodarstwach domowych. Panele fotowoltaiczne, przetwarzając energię z promieni słonecznych, są w stanie nawet całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie domu na prąd, odsyłając nadwyżkę do sieci, skąd można ją później odebrać na określonych warunkach.
Pomimo konieczności poniesienia na początku dość sporych kosztów, fotowoltaika może być bardzo przydatnym narzędziem, które nie tylko pozwoli zaoszczędzić na energii elektrycznej, ale również przysłuży się środowisku naturalnemu – im więcej prądu zostanie wytworzone z odnawialnych źródeł, tym mniejsze będzie zużycie paliw kopalnianych.
Fotowoltaika i pompa ciepła – czy warto inwestować w obydwa systemy?
Chociaż pompa ciepła i fotowoltaika to dwa osobne systemy, które łączy wyłącznie zdolność przetwarzania energii znajdującej się w przyrodzie, możliwa jest ich kompatybilność. Co więcej, panele fotowoltaiczne będą stanowiły idealne uzupełnienie dla pompy, wytwarzając prąd niezbędny do jej pracy niezależnie od zewnętrznych dostawców.
Decydując się na montaż pompy ciepła i fotowoltaiki można wiele zyskać:
- Montaż obydwu systemów umożliwia ograniczenie dostaw energii z sieci i pozwala na samodzielność energetyczną;
- Dom z pompą ciepła i fotowoltaiką, przetwarzając energię pochodzącą z odnawialnych zasobów, które są nieograniczone i darmowe, pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej na rachunkach za prąd i ogrzewanie;
- Pompa ciepła i fotowoltaika to nie tylko oszczędności, ale także aktywny wkład w ochronę środowiska naturalnego;
- Wsparcie pompy ciepła fotowoltaiką gwarantuje szybszy zwrot inwestycji.
Czy inwestycja w pompę ciepła i fotowoltaikę się opłaca?
Chociaż uzysk energii z fotowoltaiki jest największy latem, kiedy słońce świeci najmocniej, a pompa ciepła zużywa prąd głównie zimą, gdy nie ma go prawie wcale, wciąż warto zainwestować w obydwa systemy. Na korzyść takiego układu przemawia przede wszystkim możliwość wykorzystania wytworzonego wcześniej prądu, który został oddany do sieci lub trafił do domowego banku energii. Warto także pamiętać, że uzysk z paneli zimą nie spada do zera, bo te są w stanie wyłapywać także promienie słoneczne rozproszone przez zachmurzenie. Pompa ciepła i fotowoltaika daje oszczędności także latem, kiedy bieżąca produkcja prądu może być wykorzystywana do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką jest rozwiązaniem, które opłaca się również ze względu na możliwość uzyskania dofinansowania. W ramach programu „Czyste powietrze”, który skierowany jest do gospodarstw domowych, można zastąpić stary kocioł na paliwa stałe pompą ciepła lub innym ekologicznym źródłem ogrzewania, zyskując nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Według bieżących przepisów wymiana kopciucha uprawnia jednocześnie do starania się o dofinansowanie na wykonanie instalacji fotowoltaicznej w wysokości do 5 tysięcy złotych.
Szukając energooszczędnych rozwiązań do swojego domu, warto zwrócić się do firmy Procomfort, która oferuje nie tylko szeroki wybór modeli pomp ciepła, ale również usługi w zakresie doradztwa, serwisu oraz montażu. Zlecając instalację pompy właśnie jej, można liczyć na fachową pomoc i taki dobór urządzenia, że cały układ będzie pracował wydajnie i stabilnie.