Walka ze smogiem, który od kilku lat utrzymuje się zimą na bardzo dużym poziomie, staje się priorytetem w wielu miejscach Polski. Szereg odejmowanych działań, w tym takie programy jak „Stop smog” umożliwiające wymianę nieekologicznych pieców węglowych, czy promowanie innych środków lokomocji niż samochód, mogą realnie wpłynąć na ograniczenie zanieczyszczeń. Jednak jakie jeszcze sposoby walki ze smogiem można wdrożyć, by oddychało się lepiej?
Jak zmniejszyć smog w skali lokalnej?
Smog jest efektem ubocznym działań ludzkości i coraz szybszego postępu technologicznego. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że główny udział w wytwarzaniu szkodliwych substancji ma nie tyle przemysł, ile zwykłe gospodarstwa domowe. Jak wskazuje Institute for Security, Energy and Climate Studies ogrzewanie budynków mieszkalnych generuje aż 40% emisji pyłu PM10. Problem ten jest szczególnie głęboki na wsiach, gdzie niemal 90% wszystkich budynków mieszkalnych ogrzewanych jest za pomocą kotłów na paliwa stałe. Tym zanieczyszczeniom powietrza można jednak przeciwdziałać, wpływając tym samym na zmniejszenie smogu. W Warszawie realizowany jest program „Zlikwiduj kopciucha”, który pozwala na uzyskanie dofinansowania na wymianę kotła niespełniającego klasy 3,4 lub 5 i zastąpienie go pompą ciepła, instalacją ogrzewania elektrycznego lub piecami gazowymi. Możliwe jest również przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej. Podobne programy można spotkać również w innych gminach naszego kraju. Skorzystanie z nich i wymiana starego pieca na inne źródło ciepła to nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne rozwiązanie, które do tego pozwala realnie wpłynąć na ograniczenie smogu.
Jednak narzędziem walki ze smogiem może być nie tylko wymiana systemu ogrzewania, ale również montaż rekuperacji, która pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza. Możliwość ogrzewania nawiewanego strumienia już wyprodukowaną energią przekłada się nie tylko na niższe rachunki, ale także realnie zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło z sieci. To natomiast wiąże się z niższym zużyciem surowców i ograniczeniem poziomu emisji zanieczyszczeń. Więcej o ekologicznym wymiarze rekuperacji przeczytasz tutaj.
Jeśli szukasz sprawdzonych fachowców do montażu pompy ciepła lub rekuperacji, zdaj się na Procomfort. To firma, która na rynku działa już od paru lat, oferując nie tylko profesjonalne usługi instalacyjne i serwisowe, ale również specjalistyczne doradztwo, pozwalając na znalezienie optymalnych rozwiązań, dostosowanych do potrzeb budynku i jego mieszkańców.
Co jeszcze możemy zrobić, aby zmniejszyć smog?
Zanieczyszczenia powietrza są szczególnie szkodliwe (o czym przeczytasz tutaj), dlatego zwalczanie ich powinno stać się priorytetem. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, jak ograniczyć smog, a wymiana pieca jest tylko jednym z nich.
Innym skutecznym, choć nie tak spektakularnym pomysłem jest zamiana samochodu na komunikację zbiorową lub „zielone” środki lokomocji, takie jak rower lub hulajnoga. Jeśli chcemy wpłynąć na poziom zanieczyszczeń, zmian wymagają również nawyki konsumenckie. Patrząc z punktu widzenia walki ze smogiem, lepiej jest kupować mniej rzeczy, a lepszej jakości – produkcja każdej z nich wiąże się ze zużywaniem zasobów naturalnych, w tym wody i paliw kopalnianych, które są niezbędne w przebiegu procesu technologicznego. Smogogenny jest również sam transport. W trosce o środowisko najlepiej byłoby więc wybierać lokalne produkty, co pozwoli ograniczyć ślad węglowy.
Na zmniejszenie smogu bez wątpienia wpłynie także wdrożenie oszczędzania na gazie, wodzie i prądzie. Choć wydaje się to kroplą w morzu, ograniczenie zużycia surowców naturalnych również przyczynia się do walki ze smogiem. Jednak dla planety niekorzystne jest nie tylko ich pozyskiwanie, ale również transport i przetwarzanie.
Stan środowiska jest odpowiedzialnością każdego człowieka, bez wyjątku, dlatego podejmowanie działań na rzecz jego ochrony jest nie tyle wyborem, ile obowiązkiem. Wdrażając sposoby walki ze smogiem, czy inne inicjatywy, można nie tylko wpłynąć na czasową poprawę powietrza, ale również przyczynić się do spowolnienia zmian klimatycznych i zahamowania degradacji środowiska naturalnego, z którego wszyscy czerpiemy.