Budowa czy modernizacja domów nie należy teraz do najtańszych przedsięwzięć, a optymalizując koszty, niekiedy szuka się oszczędności. Jedną z nich jest niewątpliwie wykorzystywanie jednego systemu – na przykład chłodzącego – na kilka różnych sposobów. Czy jednak takie rozwiązanie się sprawdza? Czy grzanie klimatyzacją w zimie jest możliwe i opłacalne? Zobacz, co musisz wiedzieć na temat klimatyzacji z funkcją grzania i zdecyduj, czy to rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb.
Grzanie klimatyzacją – jak to działa?
Choć klimatyzacja do domów i mieszkań kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem, to może być wykorzystywana również jako główny, a nawet jedyny, system ogrzewania. Sposób działania klimatyzacji z funkcją grzania można porównać do pompy ciepła powietrze-powietrze. W pierwotnym trybie urządzenia, którym jest tryb chłodzenia, jednostka wewnętrzna odbiera ciepło z pomieszczenia, a następnie przez jednostkę zewnętrzną oddaje go do otoczenia. Jeśli natomiast obieg czynnika chłodniczego zostanie odwrócony, to odwrócą się także funkcje poszczególnych części. Wówczas do tej jednostki, która odpowiadała za oddawanie ciepła, zacznie docierać chłodne powietrze, a ta, która dotychczas chłodziła, będzie grzać. Zmiana trybu pracy urządzenia jest bardzo łatwa, dlatego kwestia tego, jak ustawić klimatyzację na grzanie nie powinna przysporzyć nikomu większych problemów, niezależnie od modelu. W przypadku większości z nich, wystarczy naciśnięcie jednego guzika na pilocie lub panelu sterowania, by grzanie klimatyzacją zostało włączone.
Klimatyzacja z funkcją grzania – cena i koszty eksploracyjne
Klimatyzator jest urządzeniem elektrycznym, z tego względu obawy o grzanie klimatyzacją i koszty, jakie może to wygenerować, są jak najbardziej zasadne. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że same klimatyzatory mogą potrzebować nawet kilkukrotnie mniej prądu niż grzejniki elektryczne, by wyprodukować taką samą ilość ciepła, zapewniając taki sam komfort cieplny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, zajrzyj tutaj.
Na to, jak wydajne jest urządzenie podczas grzania, wskazuje współczynnik COP, który określa stosunek mocy grzewczej do ilości pobieranej energii, i nieco bardziej miarodajny współczynnik SCOP określający tę samą proporcję, ale w skali całego sezonu grzewczego. Najlepiej widać to na przykładzie – klimatyzator o współczynniku COP/SCOP na poziomie 4,6, przy poborze 1kW energii elektrycznej, wygeneruje 4,6 kW energii cieplnej. W porównaniu do takich właściwości wytwarzania „darmowej” energii grzejniki elektryczne wypadają nadzwyczaj słabo, generując tyle energii cieplnej, ile pobrały energii elektrycznej. Jak łatwo policzyć, ich używanie przekłada się na większe koszty, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi grzanie klimatyzacją w zimie o wysokim współczynniku COP/SCOP.
Klimatyzacja z funkcją grzania, ze względu na cenę i koszty eksploatacyjne, może być świetnym rozwiązaniem i do domu, i do mieszkania. Samo urządzenie nie kosztuje o wiele więcej niż inne systemy ogrzewania, a jest przy tym często o wiele cichsze, wydajniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Nowoczesne klimatyzatory, ze względu na swoją formę i bogatą kolorystykę, stwarzają także wiele możliwości aranżacyjnych, pasując idealnie zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wystrojów. Do tego można wybrać z wielu dostępnych rozwiązań – więcej na temat rodzajów klimatyzatorów znajdziesz pod tym linkiem.
Jak wybrać klimatyzator do grzania?
Wiadomo już, że można wykorzystać klimatyzator do ogrzewania, jednak czy każda klimatyzacja grzeje? Obecnie Unia Europejska wymusza, aby każde urządzenie miało taką funkcję wbudowaną, dlatego nowe urządzenia mają wbudowany system, który pozwala na obrócenie czynnika chłodzącego. Choć ostatnie lata raczej nie wskazują na powrót śnieżnych i mroźnych zim, warto wybrać klimatyzator pracujący w szerokim zakresie temperatur. Chcąc grzać klimatyzacją w zimie, musisz mieć pewność, że będzie działać bezawaryjnie i wydajnie również w -15, czy nawet -25 stopniach Celsjusza.
Trzeba sobie również zdawać sprawę, że im niższa temperatura, tym niższa wydajność urządzenia. Nie jest to jednak równoznaczne z brakiem możliwości, czy nieopłacalnością grzania klimatyzacją przy minusowych temperaturach za oknem.
Jeśli nie wiesz, jakie urządzenie będzie najlepsze do Twojego domu lub mieszkania, zdecyduj się na usługi oferowane przez profesjonalistów. Wybierając firmę Procomfort, możesz liczyć nie tylko na fachowe doradztwo, ale także montaż klimatyzacji w swoim domu i jej późniejszy serwis.