Dla większości osób rekuperacja kojarzy się przede wszystkim z odzyskiwaniem ciepła i oszczędnościami na ogrzewaniu. I choć o tym jej aspekcie mówi się zdecydowanie najwięcej, wentylacja mechaniczna pozwala także oddziaływać na parametry powietrza, dzięki czemu jej wpływ na zdrowie jest pozytywny. Jednak jak dokładnie ma się rekuperacja do jakości powietrza i czy warto ją zamontować, kierując się czymś innym niż ekonomią?
Rekuperacja – jakość powietrza pod kontrolą
Właściwy mikroklimat jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania – zanieczyszczenia, smog elektromagnetyczny, zbyt mała/ wysoka zawartość tlenu czy wilgotność mogą znacząco odbić się na zdrowiu w bardzo niedługim czasie. Zdając sobie sprawę z istotnej roli wentylacji, można wybierać pomiędzy tradycyjną wentylacją grawitacyjną, która niestety wiąże się z koniecznością niekontrolowanej utraty ciepła przez otwarte lub nieszczelne okna i drzwi, albo wentylacją mechaniczną pozwalającą ściśle kontrolować to, ile i jakiego powietrza będzie dostarczane do budynku. Z uwagi na zdolność pracy według zadanych parametrów, korzystny wpływ rekuperacji na zdrowie jest o wiele większy niż w przypadku innych rozwiązań. Dodatkowym atutem są filtry znajdujące się w centralnym elemencie układu, które pozwalają oczyszczać nawiewany strumień z bakterii, wirusów i licznych zanieczyszczeń stałych dostających się z reguły do pomieszczeń przez otwarte okna.
Jednak rekuperacja ma nie tylko korzystny wpływ na zdrowie, ale również na środowisko. Więcej na ten temat przeczytasz pod tym linkiem.
Dom z rekuperacją a zdrowie mieszkańców
To, czy rekuperacja jest zdrowa, często zastanawia osoby, które przywykły do tego, że wymiana powietrza może dokonywać się wyłącznie za pomocą otwartego okna. Jednak w przypadku wentylacji mechanicznej, świeży strumień nawiewany jest przy pomocy specjalnych kanałów rozmieszczonych w całym domu. Zanim jednak powietrze dotrze do pokoi, zostaje oczyszczone i ogrzane. Taki sposób działania sprawia, że rekuperacja poprzez jakość powietrza, która jest kontrolowana, pozytywnie i na różne sposoby oddziałuje na zdrowie.
- Rekuperacja wymienia powietrze, pozwalając na usunięcie wilgoci gromadzącej się w pomieszczeniach, a tym samym zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, które mogłyby przyczynić się do rozwoju astmy, alergii, czy schorzeń układu oddechowego i krążeniowego.
- Rekuperacja zapewnia nieprzerwany strumień świeżego powietrza bez względu na pogodę, pozwalając na dotlenienie organizmu na właściwym poziomie. To natomiast przekłada się na bardziej efektywną i wydajną pracę, lepszą zdolność koncentracji i ogólne samopoczucie.
- Wpływ rekuperacji na zdrowie wynika również z faktu, że w celu wentylacji nie trzeba otwierać okien. Dzięki temu muchy, komary i inne insekty aktywne latem nie mają jak dostać się do domu, co zdecydowanie poprawia jakość odpoczynku i komfort życia.
- Z uwagi na filtry znajdujące się w rekuperatorze, rekuperacja wpływa na zdrowie astmatyków i alergików – pyłki i inne alergeny nie dostają się do domu ani przez zamknięte okna, ani przez nawiewany strumień, ponieważ są odpowiednio wcześnie wyłapywane.
Wpływ rekuperacji na zdrowie jest nie do przecenienia nie tylko w przypadku dzieci, osób przewlekle chorych oraz starszych. Poprawę jakości powietrza, wzrost chęci do działania, czy poprawę ogólnego samopoczucia szybko odczują wszyscy domownicy. Jednak właściwości prozdrowotne nie są jedynymi zaletami wentylacji mechanicznej. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na jej temat, przeczytaj ten artykuł.
Montaż rekuperacji w domu
Niezależnie od tego, czy chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, czy zadbać o jakość powietrza, którym oddychasz, warto wybrać firmę, która nie tylko zamontuje, ale i doradzi najlepsze rozwiązania. Procomfort, dzięki wieloletniej działalności, posiada wszelkie narzędzia, by kompleksowo zająć się zaprojektowaniem i wykonaniem instalacji, gwarantując, że rekuperacja w Twoim doby będzie zoptymalizowana pod kątem swoich możliwości oraz kosztów utrzymania i montażu.